Melír je technika odfarbovania – zosvetľovania vlasov, kde sa odfarbujú, prípadne farbia jednotlivé pramene alebo partie vlasov, aby sa odlíšili od pôvodnej farby.

Používam klasický i šetrnejší bio melír. Pokiaľ sa použije technika balenia do fólie, je možné použiť na melír viac ako jednu farbu (tzv. americký melír).

Ak sú vlasy krátke používam techniku melírovania cez čiapku, kde sa háčikom vyberajú jednotlivé pramienky. Spraví sa jemný alebo hustejší melír.
Pri dlhých vlasoch odporúčam melírovanie do alobalu, kedy sa vlasy zosvetlia o 1-4 odtiene. Túto techniku odporúčam na oživenie farby alebo pri začínajúcej šedivosti, aby šediny neboli vidieť. V melíre sa úplne stratia.

Veľmi obľúbený je jemný melír do farbených vlasov, keď sa pramienky zosvetlia iba o 1-2 odtiene a vznikne, „tón v tóne“ – vtedy sa prelínajú svetlejšie pramienky s tmavšími. Tento melír je vhodný na presvetlenie tmavej farby, alebo pre dámy ktoré nechcú veľké zmeny, iba trochu oživiť, keď sa zažiada menej výrazná zmena.
Novinkou tohto roka je „ombré“ melír, pri ktorom sa zosvetlia, prípadne nafarbia konce vlasov. Výsledok je veľmi zaujímavý, vlasy sú výraznejšie.